Дури 112 тима ќе играат во шпанскиот куп

Од:

Новата сезона во шпанскиот кралски куп во фудбал, ќе има дури 112 екипи учеснички, а се чека само уште 11 да го потврдат учеството, додека 101 се сигурни.

Во првото квалификациско коло ќе играат клубови од пониските лиги, а ќе има 56 победници кои ќе одат во следната рунда, а потоа на 28 меча ќе се разигрува за влез во главната ждрепка кога ќе се приклучат и прволигашите, освен Барселона, Реал Мадрид, Атлетико Мадрид и Валенсија кои се приклучуваат едно коло подоцна.

Во Шпанија има 20 прволигаши, 22 второлигаши, 28 третолигаши, а 32 тима од четвртиот ранг. Во купот ќе играат и четири тима од полуфиналето на купот на шпанската федерација, и десет тима од регионалните лиги.

Би можело да ве интересира

Тер Штеген бара 10 милиони евра годишно од Барселона

Ана Ололовска

Марсело: Сите со нетрпение го чекаме првиот натпревар по паузата

Ана Ололовска

Реал стана најскапиот клуб во Европа

Ана Ололовска

Екс-претседателот на Барселона: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Ана Ололовска

Реал Мадрид веќе нема да објавува продолжување на договорите со играчите

Ана Ололовска

Бејл: Не разбирам зошто нашите навивачи не исвиркуваат

Ана Ололовска