Дурент, на крајот, останува во Бруклин

Од:

Кевин Дурент останува член на Бруклин нетс, објавија од НБА клубот, преку изјава од генералниот менаџер на клубот, Шон Маркс, ставајќи крај на шпекулациите околу иднината на ѕвездата.

dobivaj vesti na viber

„Тренерот Стив Неш и јас се сретнавме со Кевин Дурент и Рич Клајмен во Лос Анџелес вчера и се согласивме да продолжиме со нашето партнерство. Се фокусираме на кошарката со единствена цел – да се изгради тим кој ќе ја донесе титулата во Бруклин“, изјави Маркс.

Дурент првично побара трејд на 30 јуни, а потоа во разговор со газдите на клубот изјави дека мора да бираат помеѓу него и двојката Неш-Маркс. Сепак, Неш и Маркс си ја задржаа својата работа, а Дурент ќе го исполни четиригодишниот договор вреден 198 милиони долари.

Нетс во текот на летото се мачеа со ситуацијата со Дурент и со Кајри Ирвинг, кој лани играше само 29 меча откако реши да не се вакцинира против КОВИД-19 и побара трејд. Сепак, за него немаше понуди и тој ќе ја исполни последната година од договорот.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Импресивни партии на Јокиќ и Дончиќ

Детроит го порази Денвер со Јокиќ, Дејвис не можеше сам против Феникс

Рафалот на Кари им пресуди на Кливленд, нов пораз на Лејкерси, Бостон го победи Денвер

Монструозна партија на Дончиќ со трипл-дабл им пресуди на Бруклин Нетс

Најдобрата резерва во НБА доби 130 милиони долари

Џинобили, Хардавеј и Кораќ во Куќата на славните