Дрим тимот на Америка создаден за историски рекорди

Од:

Американските кошаркари со 156:73 и разлика од 83 поени ја декласираа репрезентацијата на Нигерија со што го срушија олимпискиот рекорд од 1988 година во кој Бразил постигна 138 поени против Египет.

Американците погодуваа од сите позиции. Соборен беше и рекордот за три поени кој изнесуваше 29 од 46 обиди со што ги надминаа 13-те тројки од 2008 година. Во првата четвртина за три поени реализираа 11 од 13 обиди.

Кармело Ентони постигна 37 поени што исто така претставува нов рекорд за репрезентацијата на САД. Импресивна кошарка со многу убави потези. Со ваква игра тешко дека ќе има противник кој ќе се спротивстави на американската репрезентација, составена од многу ѕвезди меѓу кои се Коби Брајант и Леброн Џејмс, кои пак вечерва практично поголемиот дел од натпреварот го поминаа на клупата.

Би можело да ве интересира

Јапонија пред договор со ИОК за организација на Олимпијадата во 2030 година

Ана Ололовска

Русија ќе се кандидира за домаќин на Летните олимписки игри 2036

А1он

Одложени три од утрешните четири дуели во кошаркарската Евролига

А1он

Џинобили номиниран за член на Куќата на славни

А1он

Легендата на сплитска Југопластика, Горан Собин, почина од срцев удар

А1он

Кевин Дурент најдобар кошаркар во САД за 2021 година

А1он

Leave a Comment

four × three =