Дрес на Лука Модриќ продаден за рекордни 7.000 евра

Од:

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид одлучи – по секој одигран натпревар, дресовите на играчите да ги стави на наддавање. Собраните пари ќе одат во клупскиот Фонд за социјални и спортски проекти.

Така, на пр., дресот на Лука Модриќ од овонеделниот натпревар со Ејбар, беше продаден за 7.000 евра. Тоа е највисоката цена платена за дрес од Реал Мадрид воопшто.

Сега, поради коронавирусот, по натпреварите фудбалеритре не смеат да ги разменуваат носените дресови со своите противници, па тие остануваат во клубот. Потоа одат на посебно чистење со дезинфекциски средства, а потоа на наддавање наац интернет-страницата на компанијата „Меч-ворн-шрт“ (МВЦ), која има договор со фондот.

Дресот на Модриќ го купил Американец. Во истовреме, дресот на Еден Хазар е продаден за 3.200 евра, а оној на стоперот Едер Милито достигна цена од 839 евра.

Би можело да ве интересира

Модриќ повеќе не е резерва, повторно е во првите 11 на Реал

Предраг Петровиќ

Модриќ и Крос не се задоволни од ситуацијата во Реал Мадрид

Фудбалерите на Реал почнаа со подготовки, познато кога Лука Модриќ ќе им се приклучи на соиграчите

Предраг Петровиќ

Повторно е покренато обвинение во Хрватска за Лука Модриќ

Предраг Петровиќ

Разочараниот Модриќ: Одлучив дали ќе играм за Хрватска во иднина

Предраг Петровиќ

Модриќ на 37 години има три понуди