Дождот го одложи почетокот на Вимблдон

Од:

Воведните натпревари (закажани за 12 часот) на годинашното издание на Вимблдон беа одложени за половина час поради дождливото време, објави на Твитер новинарот Хозе Моргадо.

Вимблдон е трет Грен слем во сезоната. Турнирот се одржува Лондон на трева и ќе трае од 28 јуни до 11 јули.

Во 2019 година, Србинот Новак Ѓоковиќ стана победник на машкиот турнир во сингл. Вимблдон беше откажан минатата година поради коронавирусот. Актуелна победничка во женска конкуренција е романската тенисерка Симона Халеп.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Ѓоковиќ го подари победничкиот рекет на девојче од публиката

Мери Јордановска

Новак Ѓоковиќ влезе во историјата, го освои Вимблдон!

Мери Јордановска

За прв пат во историјата на Вимблдон, жена ќе го суди машкото финалето

Ана Ололовска

Барти го освои вториот Грен слем турнир во кариерата

Ана Ололовска

ВИДЕО: Федерер експресно збришан на Вимблдон, Ѓоковиќ лесно до полуфиналето

Жарко Настоски

Гаф е единствената тенисерка која сервираше со над 200 км на час на Вимблдон

Ана Ололовска