Дончиќ: Во НБА полесно се даваат кошеви

Од:

Лука Дончиќ даде опширно интервју за шпанската телевизија „Mовистар +“ во кое зборува за адаптацијата во НБА, за разликите меѓу играта во Европа и оваа во САД, како и за доста други теми, вклучително тоа дека не се најде во натпреварот на ѕвездите.

– Во НБА е полесно да даваш кошеви, отколку во Европа, се разбира. Во Европа теренот е помал, и тука е правилото за три секунди. Мислам дека е полесно да реализираш тука, рече 19-годишниот словенец.

Тој изрази разочарување дека нема да учествува во „Ол-стар“ натпреварот.

– Сакав да играм во Натпреварот на ѕвездите, па нормално е да сум разочаран. Важно е дека луѓето гласаа за мене. Бев исклучително импресиониран од ова. Ова е најважно за мене. Можеби следната година ќе бидам таму, додаде Дончиќ.

Дончиќ додаде дека неговиот сон е да го освои НБА шампионатот.

Би можело да ве интересира

Новата НБА сезона ќе почне на 22 октомври

А1он

Вокер го смени Ирвинг во Селтикс

Ана Ололовска

Миротиќ одбил 45 милиони долари од Чикаго, за да заигра за Барса

Ана Ололовска

Си Џеј Мекалум продолжува со Портланд за договор вреден 100 милиони долари

Ана Ололовска

Бостон го привлече слободниот агент Тако Фол

Ана Ололовска

Гасол ќе ја продолжи кариерата во Портланд

Ана Ололовска