Дончиќ со уникатно достигнување во НБА

Од:

Кошаркарот на Далас Маваерикс, Лука Дончиќ ноќеска имаше уште еден одличен настап. Тој во триумфот над Сакраменто со резултат 127:123 оствари трипл-дабл со 25 поени, 15 скокови и 17 асистенции.

Словенецот стана најмладиот играч во историјата на НБА лигата со остварување 20-15-15.

Исто така, 17 асистенции се најдобриот резултат во кариерата за Дончиќ.

Минатата година Дончиќ беше прогласен за најдобар дебитант на лигата.

Би можело да ве интересира

Кари: Моето враќање беше планирано за 1 март

Ана Ололовска

Дабл-дабл на Адетокунбо во триумфот на Милвоки над Филаделфија

Ана Ололовска

Лејкерс се ослободува од Казнс, ќе го земат Маркиф Морис

Ана Ололовска

Џејмс и Дејвис силни во победата над Мемфис

Ана Ололовска

Кајри Ирвинг го пропушта остатокот од сезоната

Ана Ололовска

ВИДЕО: Детроит го претрпи петтиот последователен пораз

Ана Ололовска