Договорот на Дурант со Нетс е за 3 + 1 година

Кевин Дурант потпиша со Бруклин, каде што ќе биде соиграч со Каири Ирвинг, а „Јаху спортс“ има детали за договорот на Кеј Ди со Нетс.

Изданието пишува дека договорот на суперѕвездата со „мрежите“ е за четири години со формат 3 + 1, а последната од нив може да биде активирана само по желба на Дурант и така тој може да се најде на пазарот како слободен агент во 2022 година.

Десеткратниот учесник во Натпреварот на ѕвездите е во почетната фаза на рехабилитација како последица на операцијата, која ја претрпе поради повреда на Ахиловата тетива, а во таборот на неговиот нов тим не ја исклучуваат можноста да го видат на теренот уште во оваа сезона.

Ова го изјави генералниот менаџер на Бруклин Шон Маркс, кој рече дека не исклучува било што како опција, но не се ангажира со конкретни проекции, бидејќи сè уште е во многу рана фаза.

Би можело да ве интересира

Мемфис ја освои Летната лига на НБА

Ана Ололовска

Поради „Најк“, ЛеБрон ќе продолжи да го носи бр. 23

Ана Ололовска

Оклахома и Хјустон ги сменија Вестбрук и Пол

Ана Ололовска

Телетовиќ: Ми беше досадно во НБА

Ана Ололовска

Ленард потпиша со Клиперс три години

Ана Ололовска

Леброн го отстапи бројот 23 на Ентони Дејвис

Ана Ололовска