Договорена македонско – украинска соработка во спортот

Од:

Договор за македонско – украинска соработка во областа на спорот е потпишан во Киев во рамки на официјалната посета на владина делегација, соопшти денеска македонската Агенција за млади и спорт (АМС).

Договорот потпишан од директорот на АМС Наумче Мојсовски и украинскиот министер за млади и спорт Денис Минин предвидува интензивирање на билатералната соработка преку размена на искуствата и информации поврзани со приоритетите на двете страни во областа на младите, физичката култура и спортот.

Договорена е размена на експерти од областа на физичката култура и спортот, како и публикации на теми, кои се однесуваат на градење и реконструкција на спортски објекти, спортска медицина и антидопинг активности.

Би можело да ве интересира

МОК бара разрешување на Мојсоски и замрзнување на доделувањето спортски ваучери

Ана Ололовска

ВИДЕО: Премиерот Ковачевски му врачи стипендија на младиот пливач Марко Пејчиновски

Ана Ололовска

ВИДЕО: Преку ваучерскиот систем спортистите имаат сигурен партнер

Ана Ололовска

Крива Паланка ќе добие нова фитнес зона

Ана Ололовска

Мојсоски на регионална конференција во Тирана

Ана Ололовска

Мојсовски организираше прием за светската шампионка Мери Акиевска

Катерина Ѓуровски