Директорот на Хјуман рајтс воч доби забрана за влез во Хонгконг

Од:

Директорот на меѓународната организација Хјуман рајтс воч, Кенет Рот изјави денеска дека властите во Хонгконг му забраниле влез на таа територија.

Рот требаше да го претстави годишниот извештај за состојбата со човековите права по неколку месечните продемократски протести.

– Се надевав дека ќе можам да ги претставам зголемените напади на Пекинг против меѓународните напори на поддршка за почитување на човековите права, истакна Рот.

Тој додаде дека забраната да влезе во Хонгконг е „јасна илустрација“ за она што сакал да го презентира.

Би можело да ве интересира

Хонгконшки граѓани сами произведуваат хируршки маски

Ана Ололовска

Разбојници украле 600 ролни тоалетна хартија во Хонг Конг

Ана Ололовска

Протести во Хонг Конг поради новите мерки на Пекинг

Предраг Петровиќ

Училиштата во Хонг Конг затворени до 16 март поради коронавирусот

Ана Ололовска

Хонг Конг воведува задолжителен карантин за сите што доаѓаат од Кина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Паника во Хонг Конг: Се граба по маркетите што ќе се стигне

Драган Поповски