Димовски победник на Белградскиот спринт триатлон

Од:

Победник на 27. Белградски спринт триатлон, што се одржа вчера на Ада Циганлија е 18-годишниот Иво Јован Димовски, кој иако јуниор, успеа со филмски фотофиниш да ги надмудри сите останатите натпреварувачи.

dobivaj vesti na viber

Со 11 медали се врати триатлон-тимот на „Триоги рејсинг“ од Скопје.

Од останатите македонски натпреварувачи, медали освоија:

*Пионери – Марио Брезовски освои златен медал.

*Млади јуниорки – Магдалена Станковска – сребрен медал и Ева Здравев – бронзен.

*Млади кадетки – Јована Каленикова – освои златен медал, Јана Ѓоријевска – сребрен, а Хана Јовановска – бронзен.

*Млади кадети – Бобан Јаневски освои сребрен медал, а Јосиф Малински – бронзен.

*Млади пионерки – Калина Ѓорѓијевска освои трето место во млади пионерки.

*Возрасни – Александар Здравев – златен медал

Стефан Делев од клубот „Софка“ од Скопје го освои третото место во категоријатa млади јуниори.

Би можело да ве интересира

Игор Димовски добитник на наградата „13 Ноември“

Катерина Павлова-Николовска

Британки суспендирани од селекцијата за Олимпијадата затоа што целта на триатлон трка ја минале држејќи се за раце

А1он

Европски јуниорски триатлон куп викендов во Охрид

Михајловски: Да организираме триатлон натпревари со кои ќе се гордееме

Ана Ололовска

Прва триатлонска трка и посебен сообраќаен режим околу ВИП Арена „Борис Трајковски“

Ана Ололовска

МТФ ја доби наградата за „Најистакната национална федерација за 2018 година“ од ЕТУ

Ана Ололовска