Димитриевски: Нашата цел е да ја поминеме групата

Од:

На денешниот брифинг со новинарите, првиот голман на македонската фудбалска репрезентација, Столе Димитриевски ги сподели своите очекувања пред почетокот на Европското првенство и дуелот со Австрија.

– Не чувствуваме притисок, напротив. Се обидуваме да гледаме позитивно на првиот меч и тоа да ни биде дополнителна мотивација за натпреварот со Австрија, противник кој го знаеме многу добро. Австрија има исклучително квалитетен состав и веројатно очекувањата се најголеми од Алаба и Арнаутовиќ. Нашата одбрана и голманот мора да биде на високо ниво, тоа го работиме на тренинзите и се надевам дека ќе го исполниме на натпреварот. Сонот со пласманот на Европското првенство го исполнивме, но не мислиме да застанеме овде. Нашата цел е пласман во следната фаза, а првиот чекор за тоа е добар резултат против Австрија. Добро ги анализиравме, ова е сосема поинаков меч од нашите два претходно и се надевам дека ќе бидеме на високо ниво.

„Црвено-жолтите“ на 13 јуни во Букурешт со почеток од 18 часот го играат првиот натпревар против Австрија во рамките на групата Ц од Европското првенство.

Би можело да ве интересира

ЕУРО2020: Ангеловски ги избра стартните 11. за дуелот со Украина

Ана Ололовска

ЕУРО2020: Данска и Белгија денеска ќе играат за бодови и за Ериксен

Ана Ололовска

ЕУРО2020: Активистот на „Гринпис“ бил под снајперски нишан

Ана Ололовска

Македонските фудбалери денеска против Украина во битка за осминафинале на ЕУРО2020

Ана Ололовска

Илјадници Украинци тргнаа кон Букурешт за да ги бодрат нивните фудбалери во пресметката со Македонија

Жарко Настоски

Подготвени сме за најважниот натпревар, велат македонските репрезентативци

Жарко Настоски