Диего Коста се согласи да се пресели во Бенфика

Од:

Поранешниот напаѓач на Атлетико Мадрид и Челзи, Диего Коста, најверојатно ќе продолжи со кариера во португалскиот шампионат.

Триесет и двегодишниот Шпанец дал согласност за трансфер во Бенфика, која му понудила двегодишен договор со плата од три милиони евра по сезона. Исто така, понудени му се и бонуси во висина од три милиони, пишува „Мундо Депортиво“.

Коста го напушти Атлетико на крајот на декември. Него го застапува познатиот фудбалски агент Хорхе Мендеш.

Би можело да ве интересира

Натпревар во Португалија прекинат поради недоволно здрави фудбалери

Ана Ололовска

Истраги за даночни измами во португалскиот фудбал

А1он

Сантош ќе ја напушти португалската репрезентација доколку не се пласира на СП 2022

Ана Ололовска

Португалија: Почина млад фудбалер кој претрпе инфаркт на натпревар, четири дена се бореше за живот

Жарко Настоски

Роналдо никогаш нема постигнато гол против Франција, ова е неговата најлоша низа

Ана Ололовска

Роналдо ја прослави јубилејната, 100-та победа со репрезентацијата на Португалија

Ана Ололовска