Диаби е ново засилување на Баер

Од:

Францускиот репрезентативец и сега веќе поранешен фудбалер на ПСЖ, Муса Диаби потпиша петгодишен договор со германскиот Баер Леверкузен.

– Муса Диаби е исклучително брз, технички силен напаѓач, чии квалитети совршено се вклопуваат во нашата идеја за играта, изјави спортскиот директор на Баер, Симон Ролфес.

Диаби, пак, изјави дека е сосема свесен дека во Леверкузен ќе има многу повеќе работа отколку во ПСЖ, но сепак смета дека доаѓањето во германскиот клуб е вистинскиот чекор и дека се радува на натпреварите во Лигата на шампионите.

Диаби во Баер ќе го носи бројот 19, а интересен е податокот дека минатата сезона за „принцовите“ играл дури 34 натпревари што е одличен успех ако се земе предвид дека станува збор за врвен меѓународен клуб со голема конкуренција на играчи.

Би можело да ве интересира

Салихамиџиќ не отфрли нови засилувања во Баерн

Кутињо на позајмица во Баерн

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кутињо веќе е во Минхен, ќе го носи бројот 10

Баерн може да си го врати Емре Џан

Борусија со моќен старт на сезоната во Бундеслигата

Кутињо ќе се адаптира брзо, убеден е Левандовски