Десетмина искусни судии во НБА ќе „одморат“ поради протоколите за Ковид-19

Од:

Десет искусни НБА судии се суспендирани од работа поради безбедносни протоколи, објави „ЕСПН“. Меѓу суспендираните од работа, има судии кои постојано ја делат правдата во плејофот и во финалната серија.

Потпретседателот на судиската комисија во лигата, Монти Мекатчен, потврди дека суспензијата се должи поради здравствени проблеми на постарите судии, бидејќи тие патуваат меѓу градовите со редовни патнички летови.

Здружението на судии се надева дека вакцинацијата ќе им помогне на најискусните судии да не го пропуштат плејофот во тековната сезона.

Би можело да ве интересира

Бренд може да стане нов директор на Минесота

Ана Ололовска

Дражен Петровиќ, Дивац и Кукоч меѓу легендите на НБА лигата

А1он

Бен Симонс ќе ги бојкотира тренинзите и натпреварите на Филаделфија

А1он

Лејкерс договорија партнерство со „Бибиго“ вредно 100 милиони долари

Ана Ололовска

Итудис ќе биде нов селектор на грчките кошаркари

А1он

Мајк Џејмс се пресели од Бруклин во Монако

А1он