Депај постави нов рекорд во репрезентацијата на Холандија

Од:

Холандскиот фудбалски репрезентативец, Мемфис Депај постигна два гола во квалификациите за СП 2022 против Гибралтар (6:0).

dobivaj vesti na viber

Дваесет и седумгодишниот напаѓач се запиша 14 пати во листата на стрелците во 2021 година, со што постави нов рекорд за националниот тим во голови за една календарска година.

Депај го собори досегашниот рекорд на Патрик Клајверт од 12 гола поставен во во 2000 година.

По осум кола во Г-групата, Холандија е лидер со 19 бода, пред Норвешка со 17, трета е Турција со 15.

Би можело да ве интересира

Холандија повторно ги затвора стадионите поради корона кризата

Ана Ололовска

Затворен стадионот на холандски Нец откако се урна една од трибините

А1он

Вајналдум: Холандската репрезентација со право беше критикувана по натпреварот со Шкотска

Ана Ололовска

Тен Хаг потпиша договор со Ајакс до 2023 година

Жарко Настоски

Во Холандија утре нема фудбал во очекување на снежна бура

Ана Ололовска

Де Бур е првиот селектор на репрезентацијата на Холандија кој не победил на првите четири натпревари

Ана Ололовска