Дел Потро и официјално објави дека го пропушта Австралија опен

Од:

Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро и официјално објави дека ќе го пропушти првиот Гренд-слем турнир во годината – Австралија опен во Мелбурн. Веста се очекуваше, иако Дел Потро до последно имаше надежи.

Сепак, тој не е целосно оздравен по операцијата на коленото, која му беше извршена поради кршеница во капачето во јуни 2019 година на турнирот на трева во Квинс. Ова е петто откажување на Дел Потро да учествува во Мелбурн во последните шест години. Во кариерата, вкупно тој пропушти 18 Гренд слем турнири поради повреди.

Победникот на УС Опен во 2009 година откаѓа да присуствува на турнирите во Виена и Стокхолм на крајот на 2019 година и се чини дека неговото враќање на терените ќе се пролонгира.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Федерер казнет со 3.000 долари поради пцуење на Австралија опен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Обезбедувањето на АО го сопре Надал кој не носеше акредитација

Ана Ололовска

Халеп – Мугуруза во второто полуфинале на АО

Ана Ололовска

Ѓоковиќ противник на Федерер во полуфиналето на Австралија опен

Ана Ололовска

Барти – Кенин во првото женско полуфинале на АО

Ана Ололовска

По 1977 година, Федерер најстар полуфиналист на Австралија опен

Ана Ололовска