Дејан Недев европски шампион во кати

Од:

Каратистот Дејан Недев освои златен медал во кати на Европскиот шампионат во Питешти, Романија. Ова е седма европска титула во неговата долга и богата кариера.

Јадранка Недева, исто така, освои златен медал во кати кај сениорките, а Матеј Ангеловски се закити со сребрен медал во фукуго и бронзен во кого-кумите. Во јуниорска конкуренција со злато во кого-кумите се закити Мила Саздова, а во фукуго го освои сребрениот медал.

Антонија Белазелкоска во кадетска конкуренција во кати и фукуго освои бронзени медаљи.

Натпреварите се уште се во тек. На нив треба да настапи Матеј Ангеловски во дисциплината кумите за сениори.

На Европскиот шампионат во Питешти учествуваат 387 каратисти од 24 земји.

Би можело да ве интересира

Каратистите на прием во Агенцијата за млади и спорт

Ана Ололовска

Роберто Ацковски освои бронзен медал на младинското Европското првенство во Будимпешта

Ана Ололовска

Македонскиот каратист Бојан Костов освои бронзен медал на ЕП во Будимпешта

Ана Ололовска

Каратистката Пулексенија Јованоска е најдобар спортист на Прилеп за 2019

Ана Ололовска

Дејан Недев најдобар македонски каратист за 2019 година

Ана Ололовска

Два бронзени медала за каратистите на Макпетрол на „Кроација Гран при“

Ана Ололовска