Де Лихт вечерва ќе одлета за Минхен, утре потпишува за Баерн

Од:

Холандскиот репрезентативец Матијс де Лихт вечерва ќе отпатува за Минхен за да го финализира трансферот во Баерн. Баварците доцна синоќа постигнаа договор со Јувентус за трансфер на 22-годишниот дефанзивец.

„Старата дама“ за фудбалерот ќе добие 70 милиони евра, како и уште 10 милиони евра во вид на бонуси.

Во моментов се разработуваат конечните детали меѓу агентот на Де Лихт, Рафаела Пимента, и раководството на клубот од Торино, по што тој ќе одлета за Минхен.

Лекарските прегледи за Де Лихт се закажани за утре наутро, по што ќе потпише петгодишен договор со Баерн. Неговата плата ќе биде 12 милиони евра по сезона.
Во вторник навечер дефанзивецот ќе отпатува за САД за да им се придружи на новите соиграчи кои се на турнеја преку океанот.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

УЕФА ги казни Баерн и Селтик

Матијс Тел влезе во историјата, а Штутгарт освои бод против Баерн

Баерн ќе биде без Мусијала на гостување во Бохум

Севилја и Баерн го договориле трансферот на Нианзу

Манчестер јунајтед и Реал Мадрид заинтересирани за Павар

Садио Мане успеа да го доведе во Баерн и својот најдобар другар