Де Бур е првиот селектор на репрезентацијата на Холандија кој не победил на првите четири натпревари

Од:

Фудбалската репрезентацијата на Холандија синоќа во Амстердам одигра 1:1 со Шпанија во пријателски натпревар. За Холанѓаните ова е четврти натпревар во низа без победа по доаѓањето на селекторското место на Франк де Бур.

dobivaj vesti na viber

Со него, Холандија загуби од Мексико (0:1), а потоа ремизираше со Босна и Херцеговина (0:0), Италија и Шпанија (1:1).

Ова е прв пат во историјата на холандскиот фудбал.

За потсетување Де Бур беше отпуштен од Интер по 11 кола во Серија А во 2016 година, додека Кристал Палас му врачи отказ по четири порази во низа на почетокот на сезоната во 2017 година.

Би можело да ве интересира

Холандија повторно ги затвора стадионите поради корона кризата

Ана Ололовска

Затворен стадионот на холандски Нец откако се урна една од трибините

А1он

Депај постави нов рекорд во репрезентацијата на Холандија

Ана Ололовска

Вајналдум: Холандската репрезентација со право беше критикувана по натпреварот со Шкотска

Ана Ололовска

Тен Хаг потпиша договор со Ајакс до 2023 година

Жарко Настоски

Во Холандија утре нема фудбал во очекување на снежна бура

Ана Ололовска