Давид Алаба е позитивен на коронавирусот, само што дојде во Реал

Од:

Новото засилување на Реал Мадрид, дефанзивецот Давид Алаба, е позитивен на коронавирусот, соопшти денеска шпанскиот фудбалски прволигаш.

Во клупското соопштение нема детали во каква здравствена состојба е Алаба.

Информацијата доаѓа само една недела откако „кралскиот“ клуб го промовираше австрискиот репрезентативец за свое ново засилување.

Алаба дојде во редовите на Реал без обесштетување, откако мина 13 сезони во Баерн Минхен.

Дефанзивецот е втор фудбалер на Реал заразен со коронавирус, откако клубот минатата недела потврди дека е заразен и напаѓачот Карим Бензема.

Првиот натпревар во новата сезона Реал Мадрид ќе го игра на 14 август против Алавес на гостински терен.

Би можело да ве интересира

Нов рекорд на затворени паралелки во Франција поради Ковид-19

А1он

Повеќе од половина од смртните случаи во француските болници поврзани со омикрон

А1он

Загрижувачка епидемиолошка состојба во Србија, се зголемува бројот на починати

А1он

Хоти: Веднаш да се укине обврската за три вакцини за влез во Косово

Ана Ололовска

Во Русија регистрирани рекордни 98.040 нови ковид случаи

Ана Ололовска

Австриски медиуми: Илјадници ковид случаи ни дојдоа од Балканот

Ана Ололовска