Датоме: Обрадовиќ е како Мајкл Џордан

Од:

Италијанскиот кошаркар, Луиџи Датоме, зборуваше за неговата врска со тренерот Жељко Обрадовиќ, со кого соработува со години во Фенербахче.

Датоме разговараше за „Спортандо“ за неговата соработка со легендата на европската и светската кошарка, а тој го спореди Обрадовиќ со најдобриот кошаркар на сите времиња – Мајкл Џордан.

– Убаво е кога ве тренира Жељко Обрадовиќ. Тешко е да се работи со него, но е убаво и плодно. Тој е неверојатно страствен и искрен со играчите. Тој е нашиот Мајкл Џордан. Јас сум свесен за тежината на овие зборови, но тој е наш лидер. Како играч. вие прифаќате работи што веројатно не би ги направиле доколку беше во прашање друг тренер, објасни Датоме.

Италијанецот сè уште не одлучил дали ќе остане во Фенербахче по крајот на сезоната, или ќе ја смени околината.

Би можело да ве интересира

БИБЛ лигата планира нов натпреварувачки систем и унапредени финансиски услови за клубовите

А1он

Јанис: Мораме психички да се подготвиме за најтешката сезона досега

А1он

Новата сезона во АБА лигата започнува на 19 септември

А1он

Легендата на НБА Винс Картер објави повлекување по 22 сезони

А1он

Обрадовиќ го напушти Фенербахче

Ана Ололовска

Јака Блажич останува уште две сезони во Цедевита Олимпија

А1он