Дарко Панчев спортски директор на Вардар

Од:

Дарко Панчев, фудбалската легенда на фудбалскиот клуб Вардар и на македонскиот фудбал од денеска и официјално е спортски директор на ФК Вардар. Оваа функција остана празна откако Гоце Седлоски таа позиција ја замени со тренерската во клубот.

На прес-конференција одржана денеска Панчев беше претставен пред медиумите.

– Вардар е добро позициониран клуб. Ќе работиме напорно и ќе се обидеме во блиска идинина да направиме добар резултат во Европа. Целта е достижна според условите што ги има Вардар, но секако ни треба време, изјави Панчев.

Покрај резултатите на меѓународен план една од целите е и формирање млади играчи во школата на Вардар. Својата блескава кариера Панчев ја почна во младите селекции на Вардар, а подоцна како играч на Црвена Звезда го освои и трофејот во Купот на шампионите (сегашна Лига на шампионите).

Би можело да ве интересира

Шкупи се засили со репрезентативецот Радески

Ана Ололовска

Белорусинот Александр Позњак ново засилување за Работнички

Ана Ололовска

Седлоски: Важна победа за клубот и навивачите

Ана Ололовска

Џака: Поседуваме квалитет да ја елиминираме Мура

Ана Ололовска

„Турнир на нации 2021“: Русија прв противник на македонските фудбалери до 17 години

Ана Ололовска

Турскиот магнат Али Коч сака да го прави Вардар втор тим на Фенербахче, пишуваат медиуми

Жарко Настоски