Данска „ја згази“ Норвешка во финалето на Светското ракометно првенство

Од:

Данските ракометари стигнаа до својата прва светка титулата совладувајќи ја Норвешка во големото финале со 31-22 (18-11).

Дамците натпреварот го добија уште во првиот дел, кој го добија со седум разлика (18-11), бодрени од околу 18 илјади дански фанови во салата. Кон предноста придонесе и голманот на Данска, Никлас Ланин со седум одбрани.

Во второто полувреме Данска ја зголеми предноста, а Норвежаните доживеаја вистински потоп.

Кај Данците најефикасни беа Микел Хансен со 7 голови и Нортен Олсен со 5, додека во тимот на Норвешка најефикасен беше Магнус Јондал со 8 голови и Сандер Сагосен со 3.

Претходно во натпреварот за трето место, Франција ја совлада Германија со 26:25.

Би можело да ве интересира

Кадетите ги добија противниците за СП 2019

ИХФ го прогласи идеалниот тим, Хансен МВП

Наум Локоски

Франција подобра од Германија во дуелот за третото место на ракометниот Мундијал

Наум Локоски

Шведска го освои петтото место на СП во ракомет

Наум Локоски

СП 2019: Шпанија преку Египет до квалификации за ОИ 2020

Наум Локоски

Норвешка е вториот финалист на Светското првенство во ракомет

Наум Локоски