Дани Алвес се врати во Барселона

Од:

Шпанскиот фудбалски прволигаш Барселона официјално објави дека Бразилецот Дани Алвес се врати во каталонскиот клуб со кој во минатото освои 23 трофеи.

Како што е соопштено, 38-годишниот Алвес ќе се приклучи на тренинзите идната недела, а право на настап ќе има од јануари идната година.

Барселона и Алвес потпишаа договор до крајот на актуелната сезона.

По бразилска Бахија и Севиља, Алвес мина во редовите на Барселона и го носеше дресот на каталонскиот клуб од 2008 до 2016 година, освојувајќи, меѓу другото, шест шпански титули и три трофеи во Лигата на шампиони.

Откако замина од Барселона настапуваше за Јувентус, ПСЖ и Сао Паоло, со кој во септември го раскина договорот.

Би можело да ве интересира

Чави по поразот од Реал: Вознемирен сум, игравме добро, заслуживме повеќе

Ана Ололовска

Лапорта: Сакаме да го победиме Реал, нашата сила се талентираните млади играчи

Ана Ололовска

Барселона го продолжи договорот со Јумтити до 2026 година

А1он

Алвеш го собори рекордот на Барселона, играјќи во Ла Лига со 38 години и 247 дена

Ана Ололовска

Асистенција на Барди во првиот триумф сезонава на Леванте

Ана Ололовска

Реал не размислува за купување на Мбапе во зима

А1он