Дани Алвес: Париз е полн со расисти

Од:

Бразилскиот дефанзивец Дани Алвеш изјави дека не му се допаднал времето поминато во Пари Сен-Жермен. Тој помина две сезони во Париз.

– Ова е многу интересен културен шок. Посетата на Париз за една недела ќе биде запаметена цел живот. И тоа ќе биде заморно патување. Некако Париз ме потсетува на Сао Паоло, но Париз е полн со расисти. Тие не ми направија ништо, но јас слушнав што им велеа на моите пријатели. Во Севилја и Барселона тоа не е случај. Луѓето таму се повеќе како Бразилци. Тие се енергични, тие се повеќе бунтовници, но претпочитам такви луѓе, изјави Алвес.

Триесет и шестгодишниот фудбалер кариерата ја почна во Бахиа во 2001 година, а потоа настапуваше за Севилја, Барселона, Јувентус и ПСЖ. Од оваа сезона е член на Сао Паоло.

Би можело да ве интересира

Алегри сака да се врати на работа, за него се заинтересирани ПСЖ и Манчестер јунајтед

Ана Ололовска

Кавани е подготвен за голем компромис, за да остане во ПСЖ

Ана Ололовска

ПСЖ се загрева за Лигата на шампионите со турнир во Катар

Ана Ололовска

Три екипи влегуваат во сериозна битка за Пјаниќ

Ана Ололовска

Чеферин верува дека Франција избрзала со одлуката да стави крај на сезоната

Ана Ололовска

Силва пред продолжување на договорот со ПСЖ

Ана Ололовска