Дали ЕУ ќе ја „убие“ Европската суперлига?

Од:

Европскиот суд за правда, одлучи дека правилата на УЕФА и ФИФА за блокирање и казнување на клубови и обесхрабрување на фудбалерите да се приклучат на Европската суперлига не се во спротивност со законите на ЕУ, во голем удар за трите преостанати клубови во проектот, Јувентус, Барселона и Рел Мадрид.

„А22 спортс менаџмент“, компанијата која е формирана да ја спонзорира Суперлигата како паралелно натпреварување на Лигата на шампиони, тврдеше дека обидите за блокирање на УЕФА и ФИФА се нелегални бидејќи ја злоупотребуваат доминантната позицијаво фудбалот. Меѓутоа, главниот адвокат на судот, Анастасиос Рантос го отфрли ова тврдење.

„Правилата на ФИФА и УЕФА за формирање на ново натпреврување без нивна согласност се компатибилни со европските закони. Европската суперлига има прао да формира свое независно фудбалско натпреварување надвор од ФИФА и УЕФА, но не смее да продолжи да учествува во фудбалските натпреварувања организирани од УЕФА и ФИФА без нивно одобрение“, се вели во одлуката.

Оваа одлука во корист на УЕФА и ФИФА засега е необврзувачка одлука, бидејќи конечната одлука на ЕУ се очекува напролет.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

ФК Работнички на 29.Генерално собрание на ЕКА: Потпишан Меморандум за соработка со ФИФА

Белорусите пристигнаа во Србија на квалификацискиот меч, а УЕФА планира да ги исклучи

Предраг Петровиќ

УЕФА исфрли 11 клуба од Европа, четири од Балканот

УЕФА одговорна за инцидентите во финалето на ЛШ во Париз

ФИФА го одби барањето на Зеленски да испрати порака за мир на финалето на СП

Инфантино: Нема повеќе мали и големи репрезентации