Далас и Дончиќ газат, тешка повреда на Кемба Вокер

Од:

Втората победа по ред со над 40 поени разлика и повредата на вратот на Кемба Вокер, се главните вести од натпреварите од кошаркарската НБА лига кои се играа рано утрово.

Дирк Новицки кој е прв стрелец во историјата на Маверикс, за првпат сезонава го гледаше својот поранешен клуб од трибините, и тоа беше мотивирачки за „дивите телиња“ да го разбијат Кливленд Кавалирс со 143:101. Лука Дончиќ беше предводник со 30 поени и 14 асистенции, а не играше во последната четвртина.

На дуелот Денвер Нагетс – Бостон Селтикс, кој има припадна на домашните со 96:92, американскиот репрезентативец Кемба Вокер, во втората четвртина се здоби со повреда на вратот. Вокер бил пуштен од болница и добил дозвола да се врати со тимот во Бостон, каде ќе му бидат направени нови детални испитувања.

Би можело да ве интересира

Дејвис со 46 поени ги предводеше Лејкерс до триумф над Њу Орлеанс

Ленард: Навивачите што ме исвиркуваа всушност ме сакаат

Јокиќ со петти трипл-дабл сезонава, конечно победа за Вориорс

Поранешниот комесар на НБА е во критична состојба

„Елените“ ги прегазија Каваи и Клиперс

ВИДЕО: Лејкерси продолжуваат да редат успеси по драматичната победа над Мемфис