Црвена Звезда ја освои титулата во српскиот кошаркарски шампионат

Играчите на Црвена ѕвезда ја освоија вечерва титулата кошаркарски шампион на Србија, по триумфот со 3:1 над Партизан во финалната серија на Суперлигата.

Звезда го освои натпреварот бр.4 со 76:75, со кошот на Били Берон во последната секунда.

За „црвено-белите“ ова е петта титула во кошаркарскиот шампионат на Србија. За тимот ова е 20-ти трофеј.

Берон со 21 поен беше најефикасен за Звезда, Дејан Давидовац даде 13, а за Партизан по 11 постигнаа Алекс Ренфро и Ѓорѓе Гагиќ.

Би можело да ве интересира

Кузмиќ веќе е свесен

Ана Ололовска

Дамјан Стојановски останува во МЗТ

Ана Ололовска

Кузмиќ и понатаму е во вештачка кома

Ана Ололовска

Кочов и следната сезона ќе го предводи МЗТ Скопје

Ана Ололовска

Кузмиќ во наредните 48 часа ќе биде во вештачка кома

Татјана Ташкова

Анадолу Ефес го прекина деценискиот пост

Ана Ололовска