Црна Гора подобра од Србија во балканската пресметка на ЕП за ракометарки

Од:

Репрезентацијата на Црна Гора ја победи Србија со 28:27 синоќа во Нант на Европското првенство во ракомет за жени. Ниту 12-те гола на Катерина Крпеж Шлезак не беа доволни Србинките да загубат од соседот и со тоа да останат без шанса за полуфинале.

За Црногорките ова беше втора победа во втората фаза од шампионатот и со евентуален успех на следнито меч против Данска, може да се надеваат на медал.

На првиот вчерашен дуел од четвртата рунда, Русија ја победи Данска со убедливи 32:21.

Табела Група-1: Русија 8 бода, Франција 5, Црна Гора 4, Шведска 3, Србија 2, Данска 2.

Денеска на распоредот се два натпревара од Групата-2:
Шпанија – Романија (почеток 18 часот)
Холандија – Норвешка (21 часот).

Би можело да ве интересира

Македонските тимови ги добија противниците во ЕХФ купот во женска конкуренција

Ана Ололовска

Северна Македонија во Групата Б на Европското ракометно првенство

Извлечени групите за овогодинешното издание на женската ракометна ЛШ

Втор пораз од Словенија за македонските ракометарки во баражот за СП

Ана Ололовска

Четврта титула за ЖРК Металург

Ана Ололовска

Дамчевска го објави списокот за ЕХФ – неделата

Татјана Ташкова