Членовите на украинската влада одржаа седница облечени во дресот на фудбалската репрезентација

Од:

Членовите на украинската Влада ја одржаа денешната седница облечени во дресовите на фудбалската репрезентација за да го прослават пласманот на националниот тим во четвртфиналето на ЕУРО2020.

Украина вчера во драматичен натпревар по две продолженија ја совлада Шведска со 2:1 и за прв пат во својата фудбалска историја обезбеди пласман меѓу осумте најдобри репрезентации на Европските првенства.

Победоносниот гол што и донесе на Украина четвртфинална пресметка против Англија, закажана за в сабота во Рим, го постигна Артем Довбјук во 121 минута.

Украинскиот премиер Денис Шмигал претседаваше со владината седница облечен со репрезентативниот дрес со бројот седум, што го носи капитенот Андриј Јармоленко.

Би можело да ве интересира

Џамбаски: Владата во Скопје лобира во Брисел, во лажирањето на извештајот се вклучени и европратеници

Орце Костов

Европарламентарците дадоа поддршка, С. Македонија да добие 100 милиони евра за реформски процеси и економска стабилност

Ана Ололовска

Владата ги усвои стратегиите за спречување на насилен екстремизам и борба против тероризам 2023-2027 година

Ана Ололовска

Ковачевски: Не размислувам за оставка, мандатот не ми е поврзан со уставните измени

Орце Костов

Русија предупредува: Радиоактивниот облак се движи кон Европа поради уништената муниција со осиромашен ураниум

Владата усвои сет препораки за училиштата за подигнување на безбедноста во училишните објекти

Горан Наумовски