Членките на ШК Алкалоид ВМ Бела Котенашвили и ИМ Лела Јавакхишвили Светски екипни шампиони

Од:

На штотуку завршеното Светско екипно првенство за жени во Рапид шах што се одигра од 05-12 септември Полска првото место го освои екипата на Грузија, и со тоа вторпат во својата историја стана Светски екипен шампион во Рапид шах.

Членките на ШК Алкалоид, ВМ Котенашвили Бела и ВМ Јавакхишвили Лела одиграа клучна улога во остварување на овој голем успех. Пред неполн месец, тие со екипата на ШК Алкалоид го освоија Шампионатот на Македонија за жени.

Покрај нив за Грузија настапија и ИМ Арабидзе Мери, ВМ Батсиашвили Нино и ИМ Мелиа Саломе. Интересен факт е дека екипата на Грузија во ист состав стана Светски шампион и во 2015 година. Повторувајќи го тој успех Грузија ја продолжи низата на одлични резултати на европските и светските првенства во женска конкуренција, потврдувајќи го статусот на шаховска велесила. Како што е добро познато Грузија има две светски шампионки во женска конкуренција Нона Гаприндашвили (1962-1978 година) и Маја Чибурданидзе (1978-1991 година).

На Светскиот шампионат настапија најдобрите дванаесет селекции поделени во две групи. Потоа првопласираните четири екипи од секоја група играа по куп систем на елиминации, во секое коло се играа по два меча. До шампионскиот трофеј екипата на Грузија стигна победувајќи ја во четвртфиналето екипата на Кина. Најнеизвесен беше дуелот во полуфиналето против екипата на САД кој Грузијќите го добија победувајќи во дополнителениот меч откако по првите два меча резултатот беше изедначен. Во финалето искусната екипа на Грузија оствари убедилива победа против младата и талентирана екипа на Казахстан победувајќи во двата меча со 2,5-1,5 и 3,5 – 0,5.

Би можело да ве интересира

Eдна година стратешко партнерство на „Алкалоид“ и СОС Детско Село

Собрани над еден тон облека во хуманитарната акција на „Алкалоид“ и на Црвен крст на Град Скопје

Горан Наумовски

Мукаетов: Годинава ќе ја завршиме со извоз од 180 милиони евра, планираме силен раст на извозот на европските пазари

Алкалоид со консолидирани продажби од 202,7 милиони евра, инвестиции од 20,2 милиони евра и со 191 ново вработување во земјава во периодот јануари – септември 2023 г.

„Алкалоид“ две децении дел од најреномираниот глобален фармацевтски собир CPhI

Делегација на романската Амбасада во посета на Алкалоид