Чилиќ, Хачанов и Цонга аут од Монте Карло

Од:

Италијанскиот квалификант, Лоренцо Сонего го елиминира Карен Хачанов (Русија), рангиран под број 8 и се квалификува за третото коло на турнирот од серијата Мастерс во Монте Карло. 23-годишниот Сонего, 96-ти во светската ранглиста, стигна до успехот по 7:6 (4), 6:4 над 12-тиот во рангирањето на АТП по 112 минути игра и ја постигна најзначајната индивидуална победа во кариерата. За место во четвртфиналето, Италијанецот, кој дебитира во турнирот, го очекува победникот од натпреварот помеѓу Камерон Нори (Велика Британија) и Мартоњ Фучович (Унгарија).

Аргентинецот Гвидо Пеја пак во вториот круг го отстрани седмиот во шемата, Марин Чилиќ (Хрватска) со 6:3, 5:7, 6:1. Ова беше прва победа за Пеја во главната шема при неговото трето учество во Моне Карло, додека Чилиќ е рано елиминиран, откако во претходните две изданија стигна до четвртфиналето. Пеја се покажа како „црна мачка“ за хрватскиот тенисер и на минатогодишниот „Вимблдон“, поразувајќи го во пет сета. Следниот негов ривал ќе биде одреден од натпреварот помеѓу шампионот во 2014 година, Стен Вавринка (Швајцарија) и полуфиналистот минатата сезона на „Ролан Гарос“ – Марко Чекинато (Италија).

Двократниот полуфиналист, Жо-Вилфред Цонга (Франција) се откажа поради болки во грбот во натпреварот од првото коло против Тејлор Фриц (САД) при 4:6, 0:2, а финалистот во 2010 година Фернандо Вердаско (Шпанија), исто така отпадна на стартот по пораз од 4:6, 4:6 од друг Французин – Пјер-Југ Ербер

Би можело да ве интересира

Осака го освои трофејот во Осака

ВИДЕО: На Фоњини не му помогнаа советите од Надал и Федерер

Ана Ололовска

Надал може да му помогне на Ѓоковиќ да остане број еден

Федерер размислува да стави крај на кариерата

Ѓоковиќ го надмина Конорс по бројот на недели како лидер на АТП листата

Надал: Медведев е најдобриот тенисер од новата генерација

Ана Ололовска