Четврти Суперкуп трофеј за МЗТ Скопје Аеродром

Од:

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром по четврти пат го освои Суперкупот кој од оваа година го носи името „Драган Василов Цевка“, откако вечерва во СРЦ „Кале“ го совлада Работнички со 79:78.

Двете екипи имаа свои минути, а на крајот одлучи искуството на аеродромци кои во „Јане Сандански“ по четврти пат го носат трофејот од Суперкупот.

Воедно, „сино-белите“ ги обединија титулите од шампионатот и од Купот на Македонија и повторно ја најавија својата кандидатура за највисок пласман во новото првенство.

Адем Мекиќ со 27 и капитенот Дамјан Стојановски со 16 поени беа најзаслужните кошаркари во победничкиот состав.

Во тимот на Работнички се истакнаа Недим Мустафица со 24 и Емерсон со 23 поени.

Би можело да ве интересира

Репрезентативецот Мирковски ги смени клупските бои во Италија

Ана Ололовска

Македонски кошаркарски тренери на едукација во Турција

А1он

Хортон најкорисен играч во првото коло од македонскиот кошаркарски шампионат

Ана Ололовска

Шампионот МЗТ Скопје гостува во Битола во дербито на воведното кошаркарско коло

Ана Ололовска

Македонските кошаркари домаќини на две европски првенства во младински категории

Ана Ололовска

ТФТ и Куманово ги почнуваат квалификациите во ФИБА Еврокупот

Ана Ололовска