Четири квалификациски и еден финален турнир во зимската „3х3 Macedonia“

Од:

Премиерата на зимската 3х3 лига под организациска капа на Кошаркарската федерација на Северна Македонија, во соработка со здружението „3х3 Macedonia“ ќе содржи пет турнири.

-Предвидено е да се одиграат четири квалификациски турнири и еден финален турнир во текот на зимскиот период. Сите турнири ќе бидат FIBA Endorsed. Турнирите ќе се одвиваат согласно Протоколите за заштита и превенција од ширење на COVID-19, информираат од КФСМ.

Првиот турнир е закажан за идниот викенд, 27 декември во СРЦ „Кале“ (голема сала).

Зимскиот шампион ќе добие парична награда во висина од 2.000 евра и слот за учество на FIBA Challenger, второпласираниот ќе добие парична награда во висина од 1.000 евра додека третопласираната екипа ќе добие парична награда во висина од 500 евра.

Би можело да ве интересира

Тодоров: Бев дел од нешто ново што се создава и ќе трае во наредните 10-15 години

Ана Ололовска

Македонските кошаркари ја совладаа Италија и ги задржаа шансите за пласман на ЕП

Ана Ололовска

Македонските кошаркари го одработија првиот тренинг во Перм, стручниот штаб засилен со Никола Василев

Ана Ололовска

Трајковски: Нема математики, со сите ќе играме максимално, само сите да сме здрави

Ана Ололовска

Селекторот Тодоров верува во пласман на Европското кошаркарско првенство

Катерина Павлова-Николовска

Тодоров: Да креираме ростер во кој ќе има сила да го издржи напорниот турнир во Перм

Ана Ололовска