Четири квалификациски и еден финален турнир во зимската „3х3 Macedonia“

Од:

Премиерата на зимската 3х3 лига под организациска капа на Кошаркарската федерација на Северна Македонија, во соработка со здружението „3х3 Macedonia“ ќе содржи пет турнири.

-Предвидено е да се одиграат четири квалификациски турнири и еден финален турнир во текот на зимскиот период. Сите турнири ќе бидат FIBA Endorsed. Турнирите ќе се одвиваат согласно Протоколите за заштита и превенција од ширење на COVID-19, информираат од КФСМ.

Првиот турнир е закажан за идниот викенд, 27 декември во СРЦ „Кале“ (голема сала).

Зимскиот шампион ќе добие парична награда во висина од 2.000 евра и слот за учество на FIBA Challenger, второпласираниот ќе добие парична награда во висина од 1.000 евра додека третопласираната екипа ќе добие парична награда во висина од 500 евра.

Би можело да ве интересира

МЗТ Скопје – Работнички во финалето на кошаркарскиот куп

Мери Јордановска

Финале во ракометниот, полуфинални натпревари во кошаркарскиот куп

Ана Ололовска

МЗТ Скопје убедливо поразен од Младост во првиот четвртфинален натпревар во плејофот на АБА 2

Ана Ололовска

Бајиќ нов селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Ана Ололовска

Јакимовски ги воодушеви Американците во дебитантската сезона во НЦАА лигата

Ана Ололовска

Тодоров: Бев дел од нешто ново што се создава и ќе трае во наредните 10-15 години

Ана Ололовска