Четири екипи ќе играат во шпанскиот Суперкуп 2020

Од:

Шпанската фудбалска федерација го одобри новиот формат за Суперкупот, објави официјалниот сајт на организацијата. Во 2020 година, турнирот ќе се одржи во зима во формат „фајнал фор“. Во него ќе го игра шампионот на Шпанија, вице-шампион, победникот и финалистот на националниот Куп.

Во првото полуфинале ќе игра шампионот на Шпанија и финалистот на Купот, а во второто, победникот на Купот и вице-шампионот.

Во случај на совпаѓање на еден или повеќе тимови, местото ќе биде пополнето со клубовите кои се со најдобра пласман на табелата во Примера.

Првиот „Суперкуп“ со четири екипи ќе се одржи од 1 до 12 јануари 2020 најверојатно во Саудиска Арабија.

Во моментов, листата на учесници на турнирот е веќе позната: Барселона, Атлетико Мадрид, Реал Мадрид и Валенсија.

Би можело да ве интересира

Недановски: Вардар е подготвен за Суперкупот

Ливерпул го освои Суперкупот на Европа по голема драма и пенали

Јавното обвинителство се спогодило со петте приведени лица за препродавање билети за Суперкупот

Наум Локоски

Ѓорѓиоски: Скопје и Македонија неколку дена беа центар на светската спортска јавност

Наум Локоски

Реал Мадрид ја одбрани титулата во Суперкупот на УЕФА

Наум Локоски

(ФОТО) Наместо фудбал, на плоштад се гледаа реклами

Наум Локоски