Чешмеџиев потпиша за Шкупи

Од:

Одбранбениот фудбалер Константин Чешмеџиев официјално е нов играч на Шкупи. Прволигашот од Чаир, го обезбеди потписот на поранешниот капитен на македонската репрезентација до 21 година, со кого се очекува да се зголеми конкуренцијата во одбраната.

Дваесет и петгодишниот фудбалер доаѓа од редовите на босанскиот тим Вележ од Мостар, каде минатата сезона забележа 16 настапи.

Станува збор за фудбалер од академијата Работнички, додека играше и за Пелистер, Македонија ЃП и Шкендија во локалното првенство.

– Луѓето во клубот ме контактираа додека бев фудбалер на Вележ, тоа беше пред околу еден месец. Тие ми ги раскажаа плановите и идеите на клубот, а јас знаев дека тоа е сериозен проект. Одлучувачки фактор да се дојде овде беше излегувањето на европската арена, како и фактот дека тренер е Гоце Седлоски кој ќе ми биде чест да учам од тренер како него, истакна Чешмеџиев.

Фудбалерот веќе се приклучи на тимот на подготовките во Охрид.

Би можело да ве интересира

Шкупи се засили со репрезентативецот Радески

Ана Ололовска

Белорусинот Александр Позњак ново засилување за Работнички

Ана Ололовска

Седлоски: Важна победа за клубот и навивачите

Ана Ололовска

Џака: Поседуваме квалитет да ја елиминираме Мура

Ана Ололовска

„Турнир на нации 2021“: Русија прв противник на македонските фудбалери до 17 години

Ана Ололовска

Бојан Илиевски прво засилување за Работнички

Ана Ололовска