Чешки милијардер купи 27 проценти од акциите на Вест Хем

Од:

Чешкиот милијардер Даниел Кретински купи 27 отсто од акциите на англискиот прволигаш Вест Хем.

Компанијата „Холдинг 1890“, чиј сопственик е Кретински, стана сопственик на речиси една третина од премиерлигашот од Лондон, а Кретински и неговиот колега Павел Хорски се именувани за членови во управниот одбор на клубот.

– Воодушевен сум поради тоа што овој проект конечно е завршен. Страстен сум кога е во прашање фудбалот и исклучително ја ценам и почитуван историјата на Вест Хем, изјави Кретински, кој, воедно, е сопственик и на чешкиот фудбалски гигант Спарта од Прага.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Навивач на Вест Хем ги истепа сам сите хулигани во Холандија

Саутгејт останува англиски селектор

Ана Ололовска

Саутгејт сака да остане селектор на Англија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Англија лесно го мина Сенегал и закажа четвртфинале против Франција

Катерина Ѓуровски

Скамака се сели во Вест Хем

Скамака го одбра Вест Хем, ПСЖ ќе извиси