Червар: Реагирам емотивно, но без зла намера

Од:

Смирениот и сталожен Лино Червар, тренерот на македонскиот ракометен шампион Металург, на мечот во Словенија со Горење во 8. коло од Лигата на шампионите, за момент ги загуби нервите.

На тајмаут во првото полувреме, му се нафрли на Словенецот Ренато Вугринец, велејќи му „ти играш против нас, тебе те боли к.. за нас“. Микрофоните го испратија во етерот невкусното прекорување, па многумина останаа изненадени од таквото однесување на искусниот стратег.

„Јас реагирам емотивно. Без зла намера. Kако тренер, не мислам само на ракомет, туку некогаш треба да се размрдаат играчите. Во Словенија имаше и стотина наши навивачи, па за нив требаше да одиграме поборбено. Не може Вугринец да не се враќа во одбрана. Јас тоа му го кажав, и тие што знаат ракомет, нема да ми забележат и ќе ме сфатат. Некогаш треба ваквите работи да се кажат“- објаснува Червар за своето однесување на тајмаутот.

Би можело да ве интересира

Еурофарм Пелистер елиминиран од Магдебург во ЕХФ ракометната лига

Жарко Настоски

Функционерите кои гледаа ракомет во сала казнети по 500 евра за групирање

Кристијан Ландов

Галетановски и Андов, со Темелковски и Каевски ќе даваат исказ во полиција, МВР најави казни

Кристијан Ландов

Директорите на зоолошка и затворот во Шуто Оризари ги прекршија протоколите и гледаа ракомет во сала

Кристијан Ландов

Македонските ракометари го победија Чиле и се пласираа во втората фаза на СП

Жарко Настоски

ИХФ повторно со доверба во Начевски и Николов, ќе судат на ракометниот Мундијал во Египет

Жарко Настоски

Leave a Comment

18 − 16 =