Челзи и Реал ремизираа, борбата за финале отворена пред реваншот

Од:

Патникот во финалето на Лигата на шампиони (ЛШ) во пресметката меѓу Реал и Челзи остана отворено за реваншот во Лондон, откако двете екипи одиграа нерешено 1:1 вечерва во Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Челзи прв го отвори резултатот преку Кристијан Пулишиќ, откако претходно Тимо Вернер пропушти колосална шанса да го донесе англискиот тим во водство.

Напаѓачот на Реал Карим Бензема во 23. минута ја погоди стативата, но Французинот беше прецизен шест минути израмнувајќи го резултатот на 1:1.

Второто полувреме беше сиромашно со шанси за гол и на двете страни, оставајќи го Челзи со предност пред реваншот поради постигнатиот гол во Мадрид.

Во второто полуфинале кое се игра утревечер, ПСЖ е домаќин на Манчестер сити.

Реванш натпреварите се играат на 4 и 5 мај, додека финалето на овогодишното издание на ЛШ е закажано за 29 идниот месец на стадионот „Ататурк“ во Истанбул.

Би можело да ве интересира

Најдобриот македонски фудбалер на сите времиња Горан Пандев ја завршува кариерата: Сакам да уживам со семејството

А1он

ВИДЕО: Репрезентативец што играше за Шкупи почина на 23 години, колабирал на сред тренинг

А1он

Болоња го потврди Тијаго Мота за нов тренер

Џејмс го продолжи договорот со Челси

Најскапиот трансфер го направи Манчестер јунајтед, најмногу пари потроши Челси

Трансферот на Захарјан во Челси „пропадна“ поради санкциите против Русија