Челси по четири порази на „Гудисон“ до минимална победа

Од:

По четири порази во последните четири гостувања, Челси успеа да слави со 1:0 кај Евертон, прекинувајќи ја лошата серија и обезбедувајќи три поени на стартот на Премиерлигата.

dobivaj vesti na viber

Мечот на „Гудисон“ беше одбележан со сериозната повреда која ја доби дефанзивецот на Евертон, Бен Годфри по десетина минути игра, по што следуваше долга пауза додека тој беше изнесен на носилки надвор од теренот со скршеница на ногата. „Карамелите“ успеаја да го неутрализираат нападот на Челси до финишот на полувремето, кога беше досуден пенал, а Жоржињо беше сигурен во 9. минута од судиското продолжение.

Претходно, во 43. минута од мечот, Рахим Стерлинг го постигна својот прв гол за Челси, но тој беше поништен поради офсајд.

Би можело да ве интересира

Тухел: Никој не ја сакаше „деветката“ во Челси, ми велат дека е проколната!

Саудиските газди на Њукасл се инвеститори во компанијата која го купи Челси?

Челси ги нуди Аспиликуета, Алонсо и плус пари за да го купи Френки де Јонг од Барселона

„Не растури тим кој нема да игра во Лигата на шампионите“

Халанд со гол дебитираше за Сити, Арсенал го растури Челси

Тимо Вернер го напушта Челси