Чеферин реизбран за претседател на УЕФА

Од:

Александар Чеферин повторно е избран за претседател на УЕФА и во наредните четири години, соопштуваат од Европската куќа на фудалот. Словенецот доби нов четиригодишен мандат на конгресот на УЕФА во Лисабон.

За Чеферин овој мандат ќе биде последен, бидејќи според Статутот на УЕФА никој не смее да го води европскиот фудбал повеќе од три изборни периоди.

„Никогаш не смееме да заборавиме колку е убав фудбалот, како ни ги разбранува емоциите, како држи стотици милиони луѓе на работ од нивните столчиња, како тој дефинира кои сме ние“, изјави Чеферин.

Тој е на чело на УЕФА од септември 2016 година, откако беше сменет Мишел Платини.

Неговиот втор мандат го одбележа борбата против создавањето на Суперлигата и исклучувањето на Русија од меѓународните натпреварувања поради војната во Украина. Направи и реформи во Лигата на шампионите.

Би можело да ве интересира

УЕФА ги враќа руските клубови во европските натпреварувања

УЕФА ја казни Украина за расистичко навивање пред натпреварот со македонската репрезентација

Хајка во Британија поради спонзорот на Црвена Звезда

Предраг Петровиќ

УЕФА го зголеми фондот за клубовите кои не играат во европските натпреварувања

УЕФА жестоко го казни Динамо, до крајот на сезоната во Европа нема гостувања за навивачите

Предраг Петровиќ

УЕФА номинираше тројца тренери и по тројца играчи за најдобри во сезоната 2022/23