Чеферин повторно ја поддржа идејата за „фајнлфор“ во ЛШ

Од:

Претседателот на УЕФА Александар Чеферин ја повторни заложбата за промени во форматот во завршницата во Лигата на шампиони (ЛШ) и организирање фајналфор по примерот на другите екипни спортови на Стариот континет.

– Тоа би бил одличен крај на сезона, а, исто така, би имал и голем ефект врз приходите на УЕФА доколку правилно се организира, истакна Чеферин во интервју за францускиот весник „Л’Екип, спроти вечерашното финале меѓу Челзи и Манчестер сити во ЛШ.

Завршниот турнир, популарно наречен „Фајналфор“, каков што се организира во другите популарни спортови во Европа, како кошарката, ракометот и одбојката, би можел да заживее од сезоната 2024/25 за кога УЕФА планира нова реорганизација на европските купови.

Би можело да ве интересира

Џака: Поседуваме квалитет да ја елиминираме Мура

Ана Ололовска

ЛШ: Белорускиот шампион ќе игра во Белград поради санкциите од ЕУ

Ана Ололовска

Тухел ќе добие долгорочен договор од Челзи по освојувањето на ЛШ

Ана Ололовска

Гвардиола: Сити ќе биде најдобриот клуб во светот за следните неколку години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Челси ја освои титулата во Лигата на шампионите

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Триесет години од пеналот на Панчев за европска титула на Црвена ѕвезда

Ана Ололовска