Чеферин: Не можевме на навивачите да им ја одземеме можноста да го гледаат во живо финалето на ЛШ

Од:

Претседателот на Европската фудбалска федерација, Александар Чеферин зборуваше за преместувањето на финалето во Лигата на шампионите помеѓу Манчестер сити и Челзи од Истанбул во Порто.

– Мислам дека сите ќе се согласат дека се надеваме дека никогаш повеќе нема да имаме година како минатата. Повеќе од 12 месеци, навивачите страдаа од фактот дека не можат да го гледаат својот тим во живо, а пласманот во финалето на Лигата на шампионите е врв на клупскиот фудбал. Не можевме да им ја одземеме шансата на навивачите да го гледаат финалето во Лигата на шампионите и среќен сум што успеавме да најдеме компромис. После една година што навивачите мораа да ја издржат, би било погрешно да немаат можност да ги гледаат своите тимови на најголемиот натпревар во сезоната, изјави Чеферин.

Повторно се свртевме кон нашите пријатели Португалци, барајќи од нив да им помогнат на УЕФА и Лигата на шампионите. И како и секогаш, јас сум многу благодарен на Португалската фудбалска федерација и локалните власти што се согласија натпреварот да се одржи во густ распоред. Тие работеа неуморно на многу тесен временски рок за да најдат решенија за многу проблеми што се јавуваат при водење на натпревар од ваква големина. Кога и да имаше пречка, тие стануваа креативни и успехот во домаќинот на овогодишното финале зависи целосно од нивната напорна работа и истрајност, додаде Чеферин.

Посочи дека УЕФА ја прифатила одлуката на британската влада да ја стави Турција на црвената листа на патувања.

– Разбираме дека таа е донесена со добри намери и во интерес на заштита на нејзините граѓани од ширење на вирусот. Но, тоа исто така стана голем проблем за нас при организирање на финалето помеѓу двете англиски екипи.

Претходно, Велика Британија, во услови на ширење на коронавирусот, ја вклучи Турција во таканаречената „црвена листа“, во врска со која би им било тешко на навивачите на Манчестер сити и Челзи да отпатуваат на мечот.

На финалето на Лигата на шампионите во Порто ќе можат да присуствуваат по шест илјади навивачи на Манчестер сити и Челзи. Натпреварот ќе се одржи на 29 мај.

Би можело да ве интересира

Џака: Поседуваме квалитет да ја елиминираме Мура

Ана Ололовска

ЛШ: Белорускиот шампион ќе игра во Белград поради санкциите од ЕУ

Ана Ололовска

Тухел ќе добие долгорочен договор од Челзи по освојувањето на ЛШ

Ана Ололовска

Гвардиола: Сити ќе биде најдобриот клуб во светот за следните неколку години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Челси ја освои титулата во Лигата на шампионите

Катерина Павлова-Николовска

Чеферин повторно ја поддржа идејата за „фајнлфор“ во ЛШ

Ана Ололовска