Чави ја презема Барселона

Од:

Катарскиот фудбалски клуб Ал Сад конечно ги договори сите услови со Барселона и веќе нема пречки Чави Ернандез (41) да седне на клупата на каталонскиот клуб во кој остави длабока трага како фудбалер.

dobivaj vesti na viber

Ал Сад изминатите денови ги одолговлекуваше преговорите со Барселона, но договорот конечно е постигнат и легендата на Барселона се враќа на Ноу Камп, во тимот со кој како фудбалер освои 25 трофеи.

– Ал Сад се согласи на трансфер на Чави во Барселона, откако е исплатена клаузулата предвидена во договорот. Со Барселона договоривме практична соработка во иднина. Чави е важен дел од историјата на Ал Сад. Му посакуваме многу успеси во следната фаза од кариерата, соопшти попладнево катарскиот клуб.

Чави на клупата на Барселона доаѓа на местото на Холанѓанецот Роналд Куман, кој минатиот месец доби отказ по серијата слаби резултати.

Би можело да ве интересира

Спотифај нов спонзор на Барселона – тригодишен договор вреден 280 милиони евра

Катерина Павлова-Николовска

Барса во „бурен“ меч го доби Атлетико за да гo помине на табелата

Ана Ололовска

Браис Мендез два пати го совлада Димитриевски – Селта го победи Рајо Ваљекано

Ана Ололовска

Пресврт победи за Мајорка и Елче

Ана Ололовска

Лапорта призна дека е бесен што Дембеле не замина во јануари

А1он

Чави по поразот од Реал: Вознемирен сум, игравме добро, заслуживме повеќе

Ана Ололовска