Буфон се договорил со Парма

Од:

Прославениот италијански голман Џанлуиџи Буфон кариерата ќе ја продолжи во Парма.

– Четириесет и тригодишниот Буфон се согласи на двегодишен договор, напиша на Твитер инсајдерот Николо Шира.

Буфон го напушти Јувентус ова лето поради истекот на договорот.

Тој дебитираше во Парма во ноември 1995 година на возраст од 17 години, 9 месеци и 22 дена, играјќи 0:0 против Милан.

На крајот на сезоната 2020/21, Парма испадна во Серија Б. Буфон има искуство со играње во втората лига на Италија: сезоната 2006/07 во Серија Б тој бранеше за Јувентус, кој беше „исфрлен“ од елитата по истрага за корупција.

Би можело да ве интересира

Интер одби да го продаде Лукаку на Челзи за 130 милиони евра

Ана Ололовска

Киево прогласи банкрот и е исклучен од Серија Б

Ана Ололовска

Рома нуди 15 милиони евра за Лангле, Барса сака најмалку 25

Ана Ололовска

Буфон: Следува Мундијалот 2022, сонувам, но Манчини тешко дека ќе ми се јави

Ана Ололовска

ВИДЕО: Мурињо користи дронови и голем екран на тренинзите на Ромa

Ана Ололовска

Рома извојува победа со двоцифрена разлика на првиот натпревар под водство на Мурињо

Ана Ололовска