Буфон: Дефинитивно ќе престанам да играм во јуни 2023 година, но можеби и порано

Од:

Голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон објави дека најмногу што ќе остане активен на терените е до 2023 година.

– Го имам зацртано во мојата глава, максимумот. После тоа, дефинитивно нема да играм. Се работи за јуни 2023 година. Ова е максимум, вистински максимум. Но, можам да ја завршам кариерата за четири месеци, соопшти 43-годишниот голман.

Буфон оваа сезона одигра пет натпревари во Италијанскиот фудбалски шампионат, од кои на три не прими гол.

Би можело да ве интересира

Кулибали може да го напушти Наполи доколку тимот не се пласира во ЛШ

Ана Ололовска

Јувентус потроши над 20 милиони евра на агенциски такси во 2020 година

Ана Ололовска

Интер го претстави новиот амблем

Ана Ололовска

Буфон размислува да ја заврши кариерата во странски клуб

Жарко Настоски

Милан му нуди на Донарума договор со плата од осум милиони евра

Ана Ололовска

Иско може да ја продолжи кариерата во Интер

Ана Ололовска