Буџетот на ФИФА за 2019-2022 година е намален за 120 милиони долари

Од:

Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) објави кратење на буџетот за циклусот 2019-2022 година.

Буџетот на ФИФА за овој период е намален од 6,56 милијарди долари на 6,44 милијарди долари.

Ревизијата на буџетот на организацијата е поврзана со последиците од пандемијата на коронавирус, особено со трансформацијата на календарот на меѓународни натпревари, одложувањето на Светското првенство меѓу клубовите и откажувањето на Купот на Конфедерации.

ФИФА ќе потроши 6,34 милијарди долари за циклусот 2019-2022 година. Организацијата очекува да создаде профит пред оданочување од 100 милиони американски долари на крајот на циклусот.

Би можело да ве интересира

ФИФА откажа две светски првенства во 2021 година

Жарко Настоски

ФИФА поднесе нова тужба против поранешниот претседател Блатер

Жарко Настоски

Рамос, Азар и Модриќ гласаа за Зидан, Бејл не, во изборот за тренер на годината

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Златната топка“ на ФИФА за Левандовски, Меси и Роналдо останаа без трофеј

Жарко Настоски

Баскија побара членство во ФИФА и во УЕФА

ФИФА: Роналдо, Левандовски или Меси во финалето на изборот за најдобар во 2020 година

Жарко Настоски