Бромел истрча најбрзо време сезонава на 100 метри

Од:

Американскиот спринтер Трејвон Бромел постигна најдобар резултат годинава на 100 метри, истрчувајќи ја патеката на митингот во кениската престолнина Најроби со време од 9.76 стотинки.

Бромел сега е шести најбрз атлетичар во светот на сите времиња.

Американскиот атлетичар важеше за најголем фаворит за освојување на златниот медал на Летните Олимписки игри во Токио, но не успеа да се пласира во финалната трка истрчувајќи 100 метри за време од 10 секунди.

Второто место на митингот во Најроби го освои Кениецот Фердинанд Оманјала со време на нов африкански рекорд од 9.77 секунди.

Би можело да ве интересира

Кениецот Ротич и Етиопјанката Мемује победници на Парискиот маратон

Ана Ололовска

Неста Картер повторно позитивен на допинг

Михаела Лазаровска урна 14 години стар рекорд во скок во височина

Ана Ололовска

Почина светскиот рекордер во фрлање кладиво Јуриј Седих

А1он

ВИДЕО: Јамајканската атлетичарка Елејн Томпсон истрча второ најдобро време во историјата на 100 метри

Ана Ололовска

Настапот на ЕП во атлетика ново искуство за Рамадани и Вандески

Ана Ололовска