Брестовац: Среќни сме, игравме како вистински тим

Од:

Тренерот на Металург, Данило Брестовац е презадоволен од денешниот триумф над Стеауа на гостувањето во Букурешт во дуел од СЕХА лигата.

– Многу сме среќни за оваа победа бидејќи победивме со играње како тим. Честитки до тимот на Стеауа за фер и коректниот пристап на средбата.

Со сличен став е и Милан Лазаревски

– Честитки до тимот на Стеауа. Тие одиграа многу добро, бараа решенија во целиот натпревар. Ние останавме фокусирани низ целиот тек на натпреварот и продолживме да се бориме и кога губевме. Така успеавме да ја добиеме победата, вели Лазаревски.

Металург победи со 28:26, иако на 12 минути пред крајот романскиот тим имаше водство со 21:16.

Би можело да ве интересира

Металург и КЛ7 најуспешни на меѓународниот ракометен турнир „КЛ7 2020“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Интервју со Брестовац: Кога губам знам и да плачам

Предраг Петровиќ

ЕХФ Куп: Металург се враќа со -5 од Велење

Ана Ололовска

Брестовац го објави поширокиот список на сениорите за квалификациските натпревари

Предраг Петровиќ

Брестовац: Очекувам победа со висока разлика против Војводина

Ана Ололовска

Брестовац по поразот од Татран: Не сум задоволен ниту од нападот, ниту од одбрана